KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
WOJCIECH KILAR

„Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula” oraz „Dziewiąte wrota”

21 marca 2020 (sobota), godzina 19:30

TAURON Arena Kraków

NADZWYCZAJNY KONCERT POŚWIĘCONY TWÓRCZOŚCI WOJCIECHA KILARA

Po raz pierwszy w TAURON Arenie Kraków Polska Orkiestra Radiowa i chór pod dyrekcją Macieja Sztora wykonają Koncert Muzyki Filmowej poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Partie solowe zaśpiewają Anna Lasota i Jasin Rammal-Rykała, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Koncert najbardziej znanych tematów filmowych skomponowanych przez Wojciecha Kilara wzbogaci projekcja na wielkim ekranie kinowym fragmentów filmów oraz najsłynniejszych filmowych kadrów.

Podczas krakowskiego koncertu zaprezentowane zostaną słynne suity orkiestrowe z takich kinowych dzieł jak: „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Przygody pana Michała”, „Trędowata”, „Zemsta”, „Kronika wypadków miłosnych”. W programie koncertu znajdą się także nowe utwory z filmów „Faustyna”, „Sami swoi” i kultowego „Rejsu”. Oprócz klasyki kina polskiego wykonane zostaną dzieła będące owocem międzynarodowej współpracy Kilara z wytwórniami europejskimi i hollywoodzkimi: „Pianista”, „Dracula” „Dziewiąte wrota”, „Król ostatnich dni”, „Portret damy”.

Wojciech Kilar jako twórca ilustracji muzycznych do filmów przeszedł do historii nie tylko kinematografii polskiej, ale również i światowej. Skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad stu filmów pełnometrażowych. Współpracował z największymi sławami kina: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Krzysztofem Zanussim, Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą. Za oprawę muzyczną do „Pianisty” otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową (2003), Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka i Cezara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2003).

Na liście największych polskich przebojów Kilara znaczące pozycje zajmują tańce: niezapomniane walce z „Trędowatej” Jerzego Hoffmana i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy czy orkiestrowy mazur z „Zemsty”. Nie mniej popularne są tango z „Zazdrości i medycyny” Janusza Majewskiego czy niezwykle uroczysty polonez z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

„Jego kompozycje są dowodem niesłychanej wszechstronności, talentu i zrozumienia roli muzyki w filmie. Kilar potrafił namalować każdą muzyczną sytuację, w subtelny sposób naszkicować cały wachlarz emocji. Bliski jest mi jego mistycyzm i podejście do muzyki” – podsumowuje dyrygent Maciej Sztor, który poprowadzi koncert.

Bilety w cenach od 39 zł do 179 zł dostępne są na stronie www.KoncertFilmowy.pl

Więcej informacji o wydarzeniu na: www.KoncertFilmowy.pl

INFORMACJE O KONCERCIE:

Termin: 21.03. 2020 (sobota)

Miejsce: TAURON Arena Kraków

Godzina: 19:30

Bilety: 39, 69, 99, 119, 149, 179 zł

Czas trwania koncertu: 120 minut

WYKONAWCY:

Polska Orkiestra Radiowa

Anna Lasota – sopran

Jasin Rammal-Rykała – bas

Maciej Sztor – dyrygent

Magda Miśka-Jackowska – słowo o muzyce

PROGRAM  KONCERTU:

Wojciech Kilar – Przygody Pana Michała

Wojciech Kilar – Kronika wypadków miłosnych

Wojciech Kilar – Dracula

Wojciech Kilar – Dziewiąte wrota

Wojciech Kilar – Życie za życie

Wojciech Kilar – Faustyna

Wojciech Kilar – Król ostatnich dni

Wojciech Kilar – Pianista

Wojciech Kilar – Smuga cienia

Wojciech Kilar – Portret damy

Wojciech Kilar – Śmierć i dziewczyna

Wojciech Kilar – Sami swoi

Wojciech Kilar – Rejs

Wojciech Kilar – Cwał

Wojciech Kilar – Ziemia obiecana

Wojciech Kilar – Zazdrość i medycyna

Wojciech Kilar – Trędowata

Wojciech Kilar – Zemsta

Wojciech Kilar – Pan Tadeusz