TAURON_AK_logo_pion_RGB

 

DANE PODSTAWOWE

Nazwa obiektu TAURON Arena Kraków
Lokalizacja Kraków, ul. Lema7

 

Lata budowy 2011 – 2014

 

Właściciel Agencja Rozwoju Miasta S.A.
ul. Lema 7, 31-571 Kraków
tel. 12 349 11 03
e-mail: board@arm.krakow.pl
www.arm.krakow.pl
Wykonawca projektu
i dokumentacji projektowej
PERBO – PROJEKT sp. z o.o.
www.perbo-projekt.pl
Projektanci Piotr Łabowicz-Sajkiewicz
Marcin Kulpa
Wojciech Ryżyński

 

LICZBY, KTÓRE WARTO ZNAĆ

* Obiekt mieści 22 000 osób, w tym samych widzów ponad 20 400.

* Płyta areny mieści 9 300 osób.

* Trzy poziomy widowni mieszczą 15 030 osób (1/4 miejsc to trybuny mobilne).

* Płyta areny zajmuje ponad 4 500 m2 powierzchni (cały obiekt to ponad 61 000 m2 powierzchni).

* W Strefie VIP jest ponad 500 miejsc w wydzielonych sektorach i 27 komfortowych lóż.

* Mała Hala to blisko 1 750 m2 powierzchni i ponad 300 miejsca na trybunach.

* Płyta Małej Hali ma 38×46 m.

* Cały obiekt i jego otoczenie dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych

* Na trybunach są 104 miejsca dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz ich opiekunów.

* Parking ma 1300 miejsc (w części naziemnej i podziemnej).

* Na elewacji TAURON Areny Kraków zamontowano ekran LED o długości ponad pół kilometra.

NAJWIĘKSZA

TAURON Arena Kraków to największy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy. Położona jest zaledwie 4 kilometry od Rynku Głównego w Krakowie, w malowniczym otoczeniu Parku Lotników Polskich. Jest także świetnie skomunikowana z resztą miasta. Nasz kompleks składa się z dwóch hal Areny Głównej i Małej Hali tzw. treningowej. Arena Główna to przede wszystkim ogromna arena. Trzy poziomy widowni, miejsca siedzące lub stojące na płycie, możliwość dowolnej konfiguracji widowni to cechy, które spełnią warunki organizacji imprez każdej skali. Wygodne zaplecze dla sportowców i wykonawców, rozbudowane systemy multimedialne, a także dobre warunki akustyczne obiektu przekonały już wielu planujących wydarzenia. Będąc w Krakowie, trudno nie zauważyć tego obiektu. Uwagę zwraca niespotykany gdziekolwiek indziej ekran LED na elewacji, opasający zewnętrzną konstrukcję głównej hali na długości ponad pół kilometra.

WIELOFUNKCYJNA

Wielofunkcyjny charakter TAURON Areny Kraków umożliwia rozgrywanie na jej terenie zawodów w 18 dyscyplinach rangi mistrzostw świata. Wśród nich są: badminton, boks, curling, gimnastyka akrobatyczna i artystyczna, halowa piłka nożna, hokej, koszykówka, lekkoatletyka, łyżwiarstwo figurowe, piłka siatkowa, piłka ręczna, sporty walki, sporty ekstremalne, tenis ziemny, tenis stołowy, zawody hippiczne, sportowe zawody taneczne. Zalety TAURON Areny Kraków to nie tylko jej lokalizacja, rozmiar i wielofunkcyjność, ale również jej bogate możliwości techniczne. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z najbardziej zaawansowanych systemów scenicznych i multimedialnych podczas odbywających się tu imprez. Taki obiekt z pewnością spełni oczekiwania organizatorów różnorodnych wydarzeń, jak i zadowoli samych widzów. TAURON Arena Kraków kontrolowana jest przez nowoczesne systemy zarządzania. To one odpowiadają m.in. za komfort uczestników wydarzeń poprzez utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności wewnątrz hali. Przez większą część roku w hali może działać stałe lodowisko. Już w ciągu kilku godzin – za pomocą paneli izolacyjnych i odpowiedniej nawierzchni – arenę można zmienić w miejsce rozgrywek innych dyscyplin.

NIE TYLKO SPORT

TAURON Arena Kraków to świetne miejsce do organizacji zawodów sportowych, ale także koncertów, wystaw, kongresów, targów. Może być również planem produkcji telewizyjnych, reklamowych czy wielkich spektakli z udziałem tysięcy widzów. Tylko nieliczne hale oferują tak rozwiniętą infrastrukturę; Arena Główna ma ponad 15 tys. miejsc siedzących na trybunach, płyta areny, która może pomieścić 9,3 tys. osób. Cały obiekt może pomieścić 22 tys. osób. W TAURON Arenie Kraków pamiętano o różnych potrzebach klientów; sale konferencyjne, restauracje, bary i ponad 1,3 tys. miejsc parkingowych – to niezbędne zaplecze każdego prestiżowego wydarzenia artystycznego i biznesowego. Na specjalnych gości czeka ponad 500 miejsc w wydzielonych sektorach i komfortowych lożach w ekskluzywnej Strefie VIP.

DWIE HALE

TAURON Arena Kraków to również Mała Hala z widownią na ponad 300 osób. Podczas dużych imprez, może ona spełniać funkcję sali treningowej lub być miejscem prób. Jest idealna do organizacji mniejszych wydarzeń, jak rozgrywki lokalnych zespołów sportowych czy imprezy zamknięte. To również świetne miejsce na lodowisko, salę gimnastyczną czy pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych z różnymi ograniczeniami; w szczególności z dysfunkcją ruchu, wzroku i słuchu. Udogodnienia w tym zakresie nie dotyczą jedynie samego obiektu, ale i przestrzeni wokół kompleksu TAURON Areny Kraków. Zastosowane rozwiązania techniczne w rejonie hali zawierają elementy, które ułatwiają funkcjonowanie i poruszanie się wszystkim osobom, także tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Pomagają w tym:

  • ciągi piesze wyposażone są w obniżone krawężniki,
  • rampy podjazdowe (wyposażone w odpowiednie poręcze), zlokalizowane przy schodach głównych z obu stron TAURON Areny Kraków, umożliwiające dotarcie na poziom wejścia do obiektu,
  • kasy biletowe posiadają konstrukcję, która umożliwia bezproblemowe kupno biletów przez osoby na wózkach – obniżone lady oraz urządzenia interkomu przystosowane do komunikowania się na odpowiedniej wysokości.

Ponadto, dla osób niepełnosprawnych dojeżdżających samochodami, przygotowano widoczne i dobrze oznakowane miejsca parkingowe w dwupoziomowym garażu wewnętrznym, a także na parkingu zewnętrznym, przy wejściu głównym do obiektu. Z miejsc tych osoby posiadające bilety zakupione w sektorze dla niepełnosprawnych mogą korzystać bezpłatnie.

Wewnątrz obiektu, obok kołowrotów standardowych zamontowano kołowroty dla osób poruszających się na wózkach; o odpowiedniej szerokości oraz z obniżoną lokalizacją kamer. Recepcja obiektu na wydzielonym odcinku posiada obniżone lady, dzięki którym osoby na wózkach bez przeszkód mogą komunikować się i przekazywać wszelkie materiały.

Poruszając się dalej po kompleksie TAURON Areny Kraków niepełnosprawni mogą korzystać:

  • ze specjalnie wydzielonych podestów zlokalizowanych w obrębie trybun, na których przewidziano miejsca na ustawienie wózków, a także zamontowano krzesełka dla opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • z wind – o odpowiedniej szerokości – dostosowanych do przewożenia osób na wózkach,
  • z sanitariatów w pełni dla nich przystosowanych, wyposażonych także w instalację przyzywową.

Ciągi piesze są wolne od wszelkich przeszkód fizycznych. Kolorem czerwonym zaznaczono główne ciągi komunikacyjne (nie kolidujące z elementami konstrukcji obiektu) na poziomie wejściowym oraz na poziomie trybun Areny. Zaznaczono wyraźnym kolorem (pasy) ostatnie stopnie biegów na klatkach schodowych. W obiekcie zastosowano także alfabet Braille’a do oznaczenia poziomów w windach oraz do opisu przycisków SOS (w przypadku pożaru) na klatkach schodowych.

Z kolei na fragmencie widowni zamontowano pętle iduktofoniczne, stanowiące elementy wspomagania słuchu, które umożliwiają osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.

TAURON Arena Kraków – jak dojechać?